1 minuty lub pełnych 15 minut lub pełnych 30 minut
Wyświetlane w oknie ewidencji czasu pracy wyliczone wartości godzin są zaokrąglane w zależności od wybranej opcji do: 1 minuty lub pełnych 15 minut lub pełnych 30 minut.
Zawsze w górę
Opcja domyślnie zaznaczona. Umożliwia ona zaokrąglanie ZAWSZE w górę wyliczonych wartości godzin.
1 minuty lub pełnych 15 minut lub pełnych 30 minut lub pełnej godziny
Wyświetlany w oknie ewidencji czasu pracy wyznaczony plan jest zaokrąglany w zależności od wybranej opcji do: 1 minuty lub pełnych 15 minut lub pełnych 30 minut lub pełnej godziny.
Opcja Zaokrąglaj wyznaczony plan jest zależna od wybranej opcji Zaokrąglaj wyliczone wartości do - może być ona równa tej opcji lub większa, ale nigdy mniejsza. Program automatycznie będzie wyłączał wartości mniejsze w zależności od wybranej opcji: Zaokrąglaj wyliczone wartości do.
opcja zaznaczona - podczas wyliczania ewidencji czasu pracy pobierane będą czynności z karty kierowcy i wykresówki przypisane do samochodów o statusie: aktywny oraz należących do aktywnej firmy;
opcja niezaznaczona - podczas wyliczania ewidencji czasu pracy pobierane będą wszystkie czynności z karty kierowcy i wykresówki.
W przypadku synchronizowania dób w oknie ewidencji czasu pracy według pierwszego zdarzenia, pierwsza doba w miesiącu zostanie ustawiona na pierwsze zdarzenie w miesiącu, natomiast następne ułożone zostaną po odpoczynkach dobowych, trwających przynajmniej podaną tu ilość (domyślnie 08:45 godzin) czasu (rys. poniżej). Dokładniejszy opis działania tej opcji znajduje się w pomocy pod zagadnieniem: "Synchronizacja dób podczas tworzenia ewidencji czasu pracy".
Rys. Przykład wstawienia nowej doby pracowniczej przez program.
opcja zaznaczona - nadgodziny oddane lub przeniesione do oddania obniżają czas płatny, natomiast czas wolny za nadgodziny jest wliczany do czasu płatnego - w efekcie w przypadku oddawania nadgodzin w innych miesiącach czasem wolnym pracownik otrzyma stałe wynagrodzenie w przypadku stawki miesięcznej. Poniższy przykład pozwoli lepiej zrozumieć tą zasadę:
W dniu 8 czerwca pracownik pracował od 07:00 do 18:30 (czyli ma 3,5 nadgodziny), po wyliczeniu dzień wygląda następująco:
Plan
Nadgodziny podstawy 50%
Czas pracy
Czas płatny
8 czerwca
08:00
03:30
11:30
11:30
W dniu 1 lipca pracownik pracował od 07:00 do 11:00 (czyli o 4 godz. wcześniej zakończył pracę), po wyliczeniu dzień wygląda następująco:
Plan
Nadgodziny podstawy 50%
Czas pracy
Czas płatny
1 lipca
08:00
-
04:00
08:00
Po oddaniu nadgodzin z dnia 8 czerwca w dniu 1 lipca wyliczenie dla powyższej opcji wygląda następująco:
Plan
Nadgodziny podstawy 50%
Czas pracy
Czas płatny
8 czerwca
08:00
-
11:30
08:00
1 lipca
08:00
-
04:00
08:00
opcja niezaznaczona - pracownik ma płacone zgodnie z kodeksem za czas pracy w miesiącu, w którym wystąpiły nadgodziny, natomiast w miesiącu, w którym ma oddane nadgodziny za czas wolny nie ma zapłacone co w efekcie obniża jego wynagrodzenie. Poniższy przykład pozwoli lepiej zrozumieć tą zasadę:
W dniu 8 czerwca pracownik pracował od 07:00 do 18:30 (czyli ma 3,5 nadgodziny), po wyliczeniu dzień wygląda następująco:
Plan
Nadgodziny podstawy 50%
Czas pracy
Czas płatny
8 czerwca
08:00
03:30
11:30
11:30
W dniu 1 lipca pracownik pracował od 07:00 do 11:00 (czyli o 4 godz. wcześniej zakończył pracę), po wyliczeniu dzień wygląda następująco:
Plan
Nadgodziny podstawy 50%
Czas pracy
Czas płatny
1 lipca
08:00
-
04:00
08:00
Po oddaniu nadgodzin z dnia 8 czerwca w dniu 1 lipca wyliczenie dla powyższej opcji wygląda następująco:
W wyniku zaznaczenia tej opcji nie będzie możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego za nadgodziny i za pracę w dodatkowe dni wolne przed ich wystąpieniem. W takim przypadku będzie można tylko i wyłącznie oddawać nadgodziny i pracę w dodatkowe dni wolne po ich wystąpieniu.
Opcja określa sposób rozliczania oddawania godzin nadliczbowych w innym miesiącu bez wniosku pracownika.
opcja zaznaczona - uzupełnienie czasu pracy nie będzie generowane do pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy i w przypadku gdy zostaną oddane 2 godziny nadliczbowe w innym miesiącu bez wniosku pracownika program wygeneruje 1 godzinę uzupełnienia czasu płatnego;
opcja niezaznaczona - uzupełnienie czasu pracy będzie generowane do pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy i w przypadku, gdy zostaną oddane 2 godziny nadliczbowe w innym miesiącu bez wniosku pracownika program wygeneruje 3 godziny uzupełnienia czasu płatnego.
opcja zaznaczona - wynagrodzenie minimalne jest liczone od wymiaru czasu pracy pomniejszonego o dni wolne za nadgodziny lub dni wolne za przepracowane dodatkowe dni wolne, niedziele i święta;
opcja niezaznaczona - wynagrodzenie minimalne jest liczone od wymiaru czasu pracy pomniejszonego o nieobecności usprawiedliwione.
Możliwość podglądu lub zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy na wybrany rok.
Opcja aktywna dla ewidencji czasu pracy od 2017 roku.
opcja zaznaczona - ilość dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych średnio-tygodniowych jest pomniejszana o ilość dodatków za pracę w niedziele i święta (100%);
opcja niezaznaczona - ilość dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych średnio-tygodniowych nie jest pomniejszana.
W wyniku zaznaczenia tej opcji oprócz okresów rozliczeniowych przewidzianych w ustawie o czasie pracy kierowców zostaną dodane do wyboru okresy 6 i 12 miesięczne.
Opcja obowiązuje w okresie od stycznia 2011 do września 2012.
święto w dniu [...]
Niezależnie od harmonogramu pracy program nie obniży normy czasu pracy jeśli w wybranym w tej opcji dniu tygodnia wystąpi święto.
święto w domyślnym dodatkowym dniu wolnym pracownika
Niezależnie od harmonogramu pracy program nie obniży normy czasu pracy jeśli w domyślnym dodatkowym dniu wolnym od pracy wystąpi święto.
W odróżnieniu od pierwszej opcji (święto w dniu) program będzie uwzględniał indywidualne ustawienia dodatkowego dnia wolnego dla firmy i pracownika.
każde święto planowo wolne od pracy
Po zaznaczeniu tej opcji w momencie tworzenia harmonogramu rocznego za każde święto, które nie wypada w niedzielę będzie można zaplanować pracę w jednym dodatkowym dniu wolnym.
Nawet jeśli w danym tygodniu wystąpią dwa święta wolne od pracy (np. 1 i 3 maja) to dla tych obydwu dni będzie można zaplanować pracę w dwóch kolejnych dodatkowych dniach wolnych.
Podczas liczenia normy czasu pracy program bierze pod uwagę zapis na harmonogramie rocznym.
Domyślnie każdy nowy okres rozliczeniowy rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca. Za pomocą tej opcji można zmienić dzień rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego na dowolny.
Widok okresu w oknie ewidencji czasu pracy widoczny jest zawsze pełnymi miesiącami (od pierwszego do ostatniego) bez znaczenia jaki wybrany jest pierwszy dzień okresu rozliczeniowego.
Jeśli opcja jest zaznaczona, kwota oczekiwana kwota netto pracownika będzie pomniejszona o diety i ryczałty z delegacji krajowych. Opcja domyślnie zaznaczona.
Jeśli opcja jest zaznaczona, przy liczeniu płacy na dany miesiąc program będzie brał kwotę składki PPK z poprzedniego miesiąca. Opcja domyślnie wyłączona.
W tym miejscu można ustawić nazwę składnika, która będzie widoczna na wydruku raportu [207] Miesięczna karta pracy pracownika w sekcji Inne dodatki. Domyślna nazwa to Premia - oczekiwane wynagrodzenie.
Opcja umożliwia wybór, dla jakiej kwoty (netto / brutto) będzie wyliczane wynagrodzenie w zakładce [282] Oczekiwane wynagrodzenie netto/brutto. W zależności od wybranej opcji, w zakładce będzie wyświetlana odpowiednia kolumna (Oczekiwane netto / Oczekiwane brutto).
Kwota oczekiwanego wynagrodzenia nie jest przeliczana automatycznie po zmianie ustawienia tej opcji. Należy ponownie przeliczyć Ewidencję czasu pracy dla danego kierowcy w celu uzyskania poprawnego wyliczenia wynagrodzenia.